Part Number # DPE09B7
SKU # 2392213
DPE09B7
Schneider Electric DPE09B7 Easy TeSys DPE IEC contactor
Part Number # DPE09B7
SKU # 2392213
Schneider Electric DPE09B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | DPE09B7 |
| SKU #: | 2392213 |
| Coil Power Rating: | 3 hp at 480 VAC |
| Coil Voltage: | 24 V AC at 50/60 Hz |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 3.03 in H x 1.77 in W x 3.39 in D |
| Frequency Rating: | 50, 60 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -40 to 60 deg C |
| Series: | DPE |
| Type: | Easy TeSys |
| Mounting type: | Plate/Rail |
| Power factor: | 70 Inrush, 7/7.5 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03389111001166 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric DPE09B7 Easy TeSys DPE IEC contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: DPE09B7
Easy TeSys DPE IEC contactor, 3 poles (3NO), for motor control applications up to 9A/690V AC-3 (3 HP@480V). It provides a 24V 50/60Hz AC coil, 1NO+1NC built-in auxiliary contacts (NC mirror certified), connection by screw clamp terminals. Compact (45mm width), DIN-rail mounting or screw fixing. Multi standards certified (IEC, UL, CSA), Green Premium compliant (RoHS/REACh).
Additional Description: SQD -DPE09B7 IEC contactor, 3HP 480V, 24VAC coil 3 P, 3 HP at 480 VAC, nonreversing, 24 V 50/60 Hz coil
Catalog Description: IEC contactor,Easy TeSys DPE,nonreversing,9A,3P,3HP at 480V AC,24V 50/60Hz coil
DPE09B7 Application
For Resistive load and Motor controlDPE09B7 Item Features
- DPE contactors can offer quick simple setup, while maintaining a compact size
- Simple to select and install at optimized budget
- Reduced installation time
- Flexibility to add motor disconnects to help meet NEC requirements
DPE09B7 Standards
CSA C22.2 No 14|EN 60947-4-1|EN 60947-5-1|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|UL 60947-4-1|UL|CSASKU #2392213Part Number #DPE09B7UNSPSC39121529UPC03389111001166
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

