Part Number # DPE09U7
SKU # 2392235
DPE09U7
Schneider Electric DPE09U7 Easy TeSys DPE IEC contactor
Part Number # DPE09U7
SKU # 2392235
$28.46 / Each
Schneider Electric DPE09U7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | DPE09U7 |
| SKU #: | 2392235 |
| Coil Power Rating: | 3 hp at 480 VAC |
| Coil Voltage: | 240 V AC at 50/60 Hz |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 3.03 in H x 1.77 in W x 3.39 in D |
| Enclosure Type: | IP21 |
| Frequency Rating: | 50, 60 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO |
| Operating Cycles: | 10 cpm |
| Operating Temperature: | -40 to 60 deg C |
| Series: | DPE |
| Type: | Easy TeSys |
| Mounting type: | Plate/Rail |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03606481063175 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$28.46 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, DPE09U7, High Power Contactors, Easy TeSys, Series: DPE, 240 V AC at 50/60 Hz Coil, 9 A Maximum Load Current, 3 hp at 480 VAC Coil, 3 Pole, 50, 60 Hz Frequency, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO Auxiliary Contacts, Screw Clamp Connection, IP21 Enclosure, 10 cpm Operating Cycles, -40 to 60 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 3.03 in H x 1.77 in W x 3.39 in D Dimensions
DPE09U7 Application
For Resistive load and Motor controlDPE09U7 Item Features
- DPE contactors can offer quick simple setup, while maintaining a compact size
- Simple to select and install at optimized budget
- Reduced installation time
- Flexibility to add motor disconnects to help meet NEC requirements
DPE09U7 Standards
CSA C22.2 No 14|EN 60947-4-1|EN 60947-5-1|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|UL 60947-4-1|UL|CSASKU #2392235Part Number #DPE09U7UNSPSC39121529UPC03606481063175
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

