Part Number # GV2ME02
SKU # 973393
GV2ME02
Schneider Electric GV2ME02 Tesys Gv2 Manual Motor Starter
Part Number # GV2ME02
SKU # 973393
$138.63 / Each
Typical price:$160.14 / Each
Schneider Electric GV2ME02 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | GV2ME02 |
| SKU #: | 973393 |
| Amperage Rating: | 0.16 to 0.25 A |
| Control Type: | Pushbutton |
| Motor Power: | 0.06 kW |
| Operating Cycles: | 100000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20 to 60 deg C |
| Overload Relay: | Class 10 Ambient Compensated Bimetal |
| Phase: | 3 |
| Reset Type: | Manual |
| Setting: | 0.16 to 0.25 A |
| Type: | Circuit Breaker Thermal Magnetic |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901211891 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$138.63 / Each
Typical price:$160.14 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys GV2 Manual Motor Starter, Circuit Breaker Thermal Magnetic, 690 V AC, 0.16 to 0.25 A, 50/60 Hz Frequency, 0.06 kW Motor, 3 Pole, Setting: 0.16 to 0.25 A, Manual Reset, 3 ph, Screw Clamp Connection, Class 10 Ambient Compensated Bimetal Overload Relay, Pushbutton Control, IP20 Enclosure, 100000 cycles Operating Cycles, -20 to 60 deg C Operating, 45 mm W x 78.5 mm D x 89 mm H Dimensions
GV2ME02 Application
Food and Beverage, Material Working, Material Handling, Small Pumps and Packaging and Motor ApplicationsGV2ME02 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Wide range of GVs, Magnetic, thermal magnetic, different sizes (GV2,GV3,GV4)
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Sturdy and long-lasting power connection with EverLink terminals
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/YkQwgPFibOM
GV2ME02 Standards
BV Certified|CCC Certified|CSA Certified|DNV Certified|ECCN: EAR99|EN 60204|GL Certified|Green Premium|IEC 60947-1|IEC 60947-2|Lloyds Register Certified|NFC 63-120|NFC 63-650|NFC 79-130|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RINA Certified|RoHS Compliant|VDE 0113|VDE 0660|WEEE CompliantSKU #973393Part Number #GV2ME02UNSPSC39121521UPC00785901211891
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

