Part Number # GV2ME20
SKU # 355376
GV2ME20
Schneider Electric GV2ME20 Tesys Circuit Breaker
Part Number # GV2ME20
SKU # 355376
$190.03 / Each
Typical price:$219.51 / Each
Schneider Electric GV2ME20 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | GV2ME20 |
| SKU #: | 355376 |
| Actuator Type: | Pushbutton |
| Amperage Rating: | 18 A |
| Dimensions: | 1.77 in W x 3.08 in D x 3.5 in H |
| Enclosure Type: | IP20/IK04 |
| Interrupt Rating: | 3 kA |
| Phase: | 3 |
| Series: | GV2 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -4 to 140 deg F |
| Trip Range: | 223 A |
| Trip Type: | Thermal Magnetic |
| Type: | Non-Reversing Metallic |
| Country of origin: | TH |
| Mounting type: | Threaded |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901211990 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$190.03 / Each
Typical price:$219.51 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, GV2ME20, 3-Pole Circuit Breaker, Non-Reversing Metallic, Series: GV2, 600 V AC, 18 A, 15 kW Power, 50/60 Hz Frequency, 3 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 223 A Trip, 3 Pole, 3 ph, Pushbutton Actuator, Screw Clamp Connection, IP20/IK04 Enclosure, Threaded Mounting, -4 to 140 deg F, 1.77 in W x 3.08 in D x 3.5 in H Dimensions
GV2ME20 Application
Motor ApplicationsGV2ME20 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Wide range of GVs, Magnetic, thermal magnetic, different sizes (GV2,GV3,GV4)
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Sturdy and long-lasting power connection with EverLink terminals
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
GV2ME20 Standards
ATEX|BV Approved|CCC Certified|CE Certified|CSA C22.2|CSA C22.2 File No. LR81630 Class 3211-05|CSA Certified|DNV Certified|EAC Certified|EN 60204|EN/IEC 60947-2|EN/IEC 60947-4-1|GL Approved|IEC 60529|IEC 60695-2-1|IEC 60947-2/60947-4-1/60947-1|IEC 60947-4-1|IECEE CB SCHEME|LROS|NF C 63-120/79-130/63-650|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA|RoHS Compliant|UL 508 File No. E164864 NLR/VDE 0660|UL 60947-4-1|UL ListedSKU #355376Part Number #GV2ME20UNSPSC39121521UPC00785901211990
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

