Part Number # GV2ME21
SKU # 355379
GV2ME21
Schneider Electric GV2ME21 Tesys Circuit Breaker
Part Number # GV2ME21
SKU # 355379
$186.23 / Each
Typical price:$219.51 / Each
Schneider Electric GV2ME21 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | GV2ME21 |
| SKU #: | 355379 |
| Amperage Rating: | 17 to 23 A |
| Control Type: | Pushbutton |
| Dimensions: | 45 mm W x 78.5 mm D x 89 mm H |
| Full Load Current: | 17 to 23 A |
| Motor Power: | 1-1/2 hp, 3 hp, 5 hp, 7-1/2 hp, 15 hp, 20 hp |
| Operating Cycles: | 100000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20 to 60 deg C |
| Overload Relay: | Ambient Compensated Bimetal |
| Phase: | 3 |
| Series: | GV2 |
| Type: | Type GV2ME Non-Reversing |
| Country of origin: | TH |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901212010 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$186.23 / Each
Typical price:$219.51 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, GV2ME21, Manual Motor Starter, Type GV2ME Non-Reversing, Series: GV2, 600 V AC, 17 to 23 A, 50/60 Hz Frequency, 1-1/2 hp, 3 hp, 5 hp, 7-1/2 hp, 15 hp, 20 hp Motor, 3 Pole, 3 ph, Screw Clamp Connection, Ambient Compensated Bimetal Overload Relay, 17 to 23 A Full Load, Pushbutton Control, IP20 Enclosure, 100000 cycles Operating Cycles, -20 to 60 deg C Operating, 45 mm W x 78.5 mm D x 89 mm H Dimensions
GV2ME21 Specifications
- Magnetic, instantaneous short circuit protection
- Test trip mechanism
- Provision for padlocking in the Off position
- Fingersafe terminals meet IP20 standards and IEC 60529
- Class 10, ambient compensated, bimetallic overload relay
- Panel mounting
- 1-1/2 hp at 115 VAC, 3 hp at 230 VAC, 5 hp at 200 VAC, 7-1/2 hp at 230 VAC, 15 hp at 460 VAC, 20 hp at 575 VAC
GV2ME21 Application
Motor ApplicationsGV2ME21 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Wide range of GVs, Magnetic, thermal magnetic, different sizes (GV2,GV3,GV4)
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Sturdy and long-lasting power connection with EverLink terminals
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
GV2ME21 Standards
BV Certified|CCC Certified|CSA Certified|DNV Certified|ECCN: EAR99|EN 60204|GL Certified|Green Premium|IEC 60947-1|IEC 60947-2|Lloyds Register Certified|NFC 63-120|NFC 63-650|NFC 79-130|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RINA Certified|RoHS Compliant|VDE 0113|VDE 0660|WEEE CompliantSKU #355379Part Number #GV2ME21UNSPSC39121521UPC00785901212010
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

