Part Number # GV2RT14
SKU # 2229551
GV2RT14
Schneider Electric GV2RT14 Tesys Manual Starter
Part Number # GV2RT14
SKU # 2229551
$154.27 / Each
Typical price:$178.20 / Each
Schneider Electric GV2RT14 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | GV2RT14 |
| SKU #: | 2229551 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Control Type: | Rocker Lever |
| Dimensions: | 45 mm W x 89 mm H x 78.5 in D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Motor Power: | 1.5/2.2/3/4/5.5/7.5 kW |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 100000 Cycles |
| Operating Temperature: | -20 to 60 deg C |
| Overload Relay: | Class 10 Ambient Compensated |
| Phase: | 3 |
| Reset Type: | Manual |
| Series: | GV2RT |
| Setting: | 6 to 10 A |
| Type: | Circuit Breaker Thermal Magnetic |
| Connection type: | Screw Clamp |
| Country of origin: | FR |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901014706 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$154.27 / Each
Typical price:$178.20 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys Manual Starter, Circuit Breaker Thermal Magnetic, Series: GV2RT, 690 V AC, 10 A, 50/60 Hz Frequency, 1.5/2.2/3/4/5.5/7.5 kW Motor, 3 Pole, Setting: 6 to 10 A, Manual Reset, 3 ph, Screw Clamp Connection, Class 10 Ambient Compensated Overload Relay, Rocker Lever Control, IP20 Enclosure, 100000 Cycles Operating Cycles, -20 to 60 deg C Operating, 45 mm W x 89 mm H x 78.5 in D Dimensions
GV2RT14 Application
Food and Beverage, Material Working, Material Handling, Small Pumps and Packaging ApplicationsGV2RT14 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Wide range of GVs - Magnetic, thermal magnetic, different sizes (GV2,GV3,GV4)
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Sturdy and long-lasting power connection with EverLink terminals
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/YkQwgPFibOM
GV2RT14 Standards
ATEX Compliant|BV Certified|CCC Certified|CSA C22.2|CSA Certified|DNV Certified|EAC Certified|ECCN: EAR99|EN/IEC 60204|GL Certified|Green Premium|IEC 60947-1|IEC 60947-2|IEC 60947-4-1|Lloyds Register Certified|NFC 63-120|NFC 63-650|NFC 79-130|REACH Compliant|RINA Certified|RoHS Compliant|UL 508|UL 508 Type E|UL Listed|VDE 0113|VDE 0660|WEEE Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2229551Part Number #GV2RT14UNSPSC39121521UPC00785901014706
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

