Part Number # GV4PB12S
SKU # 2375979
GV4PB12S
Schneider Electric GV4PB12S Circuit Breaker
Part Number # GV4PB12S
SKU # 2375979
$570.34 / Each
Typical price:$658.82 / Each
Schneider Electric GV4PB12S Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | GV4PB12S |
| SKU #: | 2375979 |
| Actuator Type: | Toggle |
| Amperage Rating: | 12.5 A |
| Dimensions: | 177 mm H x 81 mm W x 116 mm D |
| Frequency Rating: | 50, 60 Hz |
| Interrupt Rating: | 100 kA |
| Series: | GV4 |
| Trip Range: | 213 A |
| Trip Type: | Thermal Magnetic |
| Type: | Multi-Function |
| Wire Size: | 1.5 to 70 sq-mm Rigid Top, 1.5 to 50 sq-mm Flexible Top, 2.5 to 95 sq-mm Rigid Bottom, 2.5 to 70 sq-mm Flexible Bottom |
| Connection type: | Terminal Screw |
| UNSPSC: | 39121601 |
| UPC: | 03606489868666 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$570.34 / Each
Typical price:$658.82 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, GV4PB12S, Motor circuit breaker, Multi-Function, Series: GV4, 690, 347 V AC, 12.5 A, 4.6 W Power, 50, 60 Hz Frequency, 100 kA Interrupt, Thermal Magnetic Trip, 213 A Trip, 3 P Pole, Toggle Actuator, Terminal Screw Connection, 1.5 to 70 sq-mm Rigid Top, 1.5 to 50 sq-mm Flexible Top, 2.5 to 95 sq-mm Rigid Bottom, 2.5 to 70 sq-mm Flexible Bottom Wire, IP40 Enclosure, -25 to 70 deg C, 177 mm H x 81 mm W x 116 mm D Dimensions, Gray
GV4PB12S Application
For Motor protectionGV4PB12S Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Wide range of GVs, Magnetic, thermal magnetic, different sizes (GV2,GV3,GV4)
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Sturdy and long-lasting power connection with EverLink terminals
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
GV4PB12S Standards
EN/IEC 60947-1|EN/IEC 60947-2|EN/IEC 60947-4-1|UL 489|CSA C22.2 No 5|IEC|UL|CSASKU #2375979Part Number #GV4PB12SUNSPSC39121601UPC03606489868666
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

