Part Number # LC1D096BD
SKU # 2261132
LC1D096BD
Schneider Electric LC1D096BD Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D096BD
SKU # 2261132
$142.45 / Each
Schneider Electric LC1D096BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D096BD |
| SKU #: | 2261132 |
| Coil Power Rating: | 7-1/2 hp at 575/600 VAC |
| Coil Voltage: | 24/690, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 45 mm W x 95 mm D x 77 mm H |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 25/400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO-1 NC |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -4 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Terminal Type: | Lugs Ring Tongue |
| Type: | Non-Reversing |
| Connection type: | Ring Tongue |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901805939 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$142.45 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys D IEC Contactor, Non-Reversing, Series: LC1D, 24/690, 300 V DC Coil, 9/25 A Maximum Load Current, 7-1/2 hp at 575/600 VAC Coil, 3 Pole, 25/400 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, Ring Tongue Connection, Lugs Ring Tongue Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45 mm W x 95 mm D x 77 mm H Dimensions
LC1D096BD Application
Industry, Infrastructure, Building, Motor Control and Resistive Load ApplicationLC1D096BD Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/e8UrRZljFg0
LC1D096BD Standards
Bureau Veritas Approved|CCC Certified|CSA C22.2 No. 14|DNV Certified|ECCN: EAR99|EN 60947-4-1/60947-5-1|GoST-R Certified|Green Premium|GL Certified|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|Lloyds Register Certified|RINA Certified|UL 508|RoHS Compliant|REACH Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov.SKU #2261132Part Number #LC1D096BDUNSPSC39121529UPC00785901805939
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

