Part Number # LC1D098E7
SKU # 2362138
LC1D098E7
Schneider Electric LC1D098E7 Contactor
Part Number # LC1D098E7
SKU # 2362138
$17509.12 / 128Each
Schneider Electric LC1D098E7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D098E7 |
| SKU #: | 2362138 |
| Coil Voltage: | 48 V AC |
| Contact Configuration: | 2NO-2NC (Time Delayed) |
| Contact Rating: | 25 A |
| Dimensions: | 3.35 in H x 1.77 in W x 3.62 in D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO + 1 NC |
| Number of Poles: | 4 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | -40 to 140 deg F |
| Series: | LC1D Series |
| Size: | 3.35 in H x 1.77 in W x 3.62 in D |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Type: | Contactor |
| Wattage: | 1.56 W |
| Connection type: | Screw Clamp |
| Country of origin: | ID |
| Mounting type: | Front/Plate Rail |
| Power factor: | 70 VA |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03389110249965 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$17509.12 / 128Each
Quantity:
- Schneider Electric LC1D098E7, Contactor, LC1D Series, 48 V AC Coil, 20 A Maximum Load Current, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 1.56 W Wattage, 2 NO + 2 NC Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, 25 A Contact, Power Factor: 70 , Screw clamp Connection, 3.35 in H x 1.77 in W x 3.62 in D Size, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -40 to 140 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 3.35 in H x 1.77 in W x 3.62 in D Dimensions
LC1D098E7 Application
Resistive loadLC1D098E7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D098E7 Standards
PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov|UL GOST DNV CCC CSA BV RINA LROS (Lloyds register of shipping) GL|ULGOSTDNVCCCCSABVRINALROS (Lloyds register of shipping)GL|CSA C22.2 No 14EN 60947-4-1EN 60947-5-1IEC 60947-4-1IEC 60947-5-1UL 508SKU #2362138Part Number #LC1D098E7UNSPSC39121529UPC03389110249965
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

