Part Number # LC1D25B7
SKU # 355386
LC1D25B7
Schneider Electric LC1D25B7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D25B7
SKU # 355386
Schneider Electric LC1D25B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D25B7 |
| SKU #: | 355386 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 24/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 10/60 A at 600 V AC, 40/60 at 600 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 92 mm D x 85 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 45/85/92 mm |
| Type: | Direct On-Line |
| Wattage: | 1.25/3.2 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207122 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D25B7 Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D25B7
Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, Direct On-Line, Series: LC1D, 24/690 VAC, 300 VDC Coil, 25/40 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 1.25/3.2 W Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 600 VAC, 40/60 at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 45/85/92 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60/-40 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 45
Additional Description: SQD -LC1D25B7 TeSys3P CTR 25A AC3 11KW1NO1NC24VAC COIL
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 25A, 15HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 24VAC 50/60Hz coil, open
LC1D25B7 Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationsLC1D25B7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/watch?v=yP4g9tSDud4
LC1D25B7 Standards
CCC Certified|CSA 3211 04|CSA C22.2 No 14|CSA File No. LR43364|GOST|IEC 60529|IEC 60647-4 Rated|IEC 60695-2-1|IEC 60947-4-1/60947-5-1|NLDX|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RINA|RoHS Compliant|UL 508|UL 94 Flammability|UL File No. E164862|UL ListedSKU #355386Part Number #LC1D25B7UNSPSC39121529UPC00785901207122
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

