Part Number # LC1D25JL
SKU # 1005163
LC1D25JL
Schneider Electric LC1D25JL Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D25JL
SKU # 1005163
Schneider Electric LC1D25JL Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D25JL |
| SKU #: | 1005163 |
| Coil Voltage: | 12 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 25 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 1.77 in W x 3.98 in D x 3.35 in H |
| Enclosure Type: | Open |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 30000000 Cycles |
| Type: | LC1D D-Line |
| Wattage: | 3.2/1.25 W |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901973591 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC1D25JL Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC1D25JL
Schneider Electric TeSys D IEC Contactor, LC1D D-Line, 12 VDC Coil, 40 A Maximum Load Current, 20 hp Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3.2/1.25 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 25 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 30000000 Cycles Operating Cycles, -4 to 140 deg F Operating, Surface Mounting, 1.77 in W x 3.98 in D x 3.35 in H Dimensions
Additional Description: SQD -LC1D25JL TeSys CONTACTOR
Catalog Description: IEC contactor, TeSys Deca, nonreversing, 25A, 15HP at 480VAC, up to 100kA SCCR, 3 phase, 3 NO, 12VDC coil, open style
LC1D25JL Application
For motor control and resistive loadsLC1D25JL Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/kW01lFljKgE
LC1D25JL Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|CSA C22.2 #14 File #LR43364 Class 3211 04|EN 60947-4-1/60947-5-1|IEC 60647-4/60947-4-1/60947-5-1|UL File #E164862 NLDX/508|CCC/CE Certified|DNV/GOST Approved|BV/GL//RINA Certified|ECCN EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #1005163Part Number #LC1D25JLUNSPSC39121529UPC00785901973591
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

