Part Number # LC1D32X7
SKU # 2210810
LC1D32X7
Schneider Electric LC1D32X7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D32X7
SKU # 2210810
$218.35 / Each
Schneider Electric LC1D32X7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D32X7 |
| SKU #: | 2210810 |
| Coil Power Rating: | 30 hp at 575/600 VAC |
| Coil Voltage: | 600/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 85 mm H x 45 mm W x 92 mm D |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz, 25 to 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 2 |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | LC1D |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Type: | Direc-On Line Non-Reversing |
| Country of origin: | MX |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901549857 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$218.35 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys D IEC Contactor, Direc-On Line Non-Reversing, Series: LC1D, 600/690 V AC, 300 V DC Coil, 32/50 A Maximum Load Current, 30 hp at 575/600 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz, 25 to 400 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 2 Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 85 mm H x 45 mm W x 92 mm D Dimensions
LC1D32X7 Application
Industries, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control ApplicationsLC1D32X7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D32X7 Standards
RoHS Compliant|WEEE Compliant|REACH Compliant|Green Premium|CSA C22.2 No. 14|EN 60947-4-1|EN 60947-5-1|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|UL 508|GoST-R Certified|RINA Certified|BV Certified|CCC Certified|DNV Certified|GL Certified|Lloyds Register Certified|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2210810Part Number #LC1D32X7UNSPSC39121529UPC00785901549857
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

