Part Number # LC1D40AX7
SKU # 2392868
LC1D40AX7
Schneider Electric LC1D40AX7 Tesys D Contactor
Part Number # LC1D40AX7
SKU # 2392868
$272.90 / Each
Schneider Electric LC1D40AX7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D40AX7 |
| SKU #: | 2392868 |
| Coil Power Rating: | 15 VA |
| Contact Rating: | 10/60 A |
| Dimensions: | 55 mm W x 120 mm D x 122 mm H |
| Frequency Rating: | 25 to 400 Hz |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Wattage: | 2.4 W |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901865247 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$272.90 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys D Contactor, Series: LC1D, 600 V AC Coil, 60 A Maximum Load Current, 15 VA Coil, 3 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 2.4 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A Contact, Screw Connection, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Surface Mounting, 55 mm W x 120 mm D x 122 mm H Dimensions
LC1D40AX7 Application
For motor control and resistive loadLC1D40AX7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/kW01lFljKgE
LC1D40AX7 Standards
ECCN: EAR99|Green Premium|REACH Compliant|RoHS Compliant|CCC|UL 508|CSA C22.2 No. 14|GOST|UL 94|EN 60947-4-1|EN 60947-5-1|IEC 60947-5-1|IEC 60947-4-1|IEC 60695-2-1|IEC 60529|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2392868Part Number #LC1D40AX7UNSPSC39121529UPC00785901865247
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

