Part Number # LC1D40B7
SKU # 934577
LC1D40B7
Schneider Electric LC1D40B7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1D40B7
SKU # 934577
$377.73 / Each
Schneider Electric LC1D40B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D40B7 |
| SKU #: | 934577 |
| Coil Power Rating: | 140/160 VA Inrush, 13/15 VA Hold-In |
| Coil Voltage: | 24 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 40 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 127 mm H x 75 mm W x 119 mm D |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 6000000 Cycles |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | D-Line LC1D |
| Size: | 4.69 |
| Type: | Contactor |
| Wattage: | 22 kW |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207610 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$377.73 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC1D40B7, Contactor, Series: D-Line LC1D, 24 V AC Coil, 60 A Maximum Load Current, 140/160 VA Inrush, 13/15 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 22 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 40 A at 600 VAC Contact, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, 4.69 Size, IP2X Enclosure, 6000000 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Surface Mounting, 127 mm H x 75 mm W x 119 mm D Dimensions
LC1D40B7 Application
For motor control and resistive loadsLC1D40B7 Item Features
- Designed to meet needs of demanding applications
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D40B7 Standards
RoHS Compliant|CSA File No. LR43364 Class 3211 04|IEC 60647-4/60529/VDE 0106|UL File No. E164862 CCN NLDX|CE Marked|eccn: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65Warnings.ca.govSKU #934577Part Number #LC1D40B7UNSPSC39121529UPC00785901207610
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

