Part Number # LC1D40BD
SKU # 969335
LC1D40BD
Schneider Electric LC1D40BD D-Line LC1D Contactor, 24 VDC V Coil, 10 A, 3NO Contact, 3 Poles
Part Number # LC1D40BD
SKU # 969335
$394.27 / Each
Schneider Electric LC1D40BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D40BD |
| SKU #: | 969335 |
| Coil Power Rating: | 19 W Inrush, 7.4 VA Hold-In |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 40 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 127 mm H x 85 mm W x 176 mm D |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 10000000 Cycles |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | D-Line LC1D |
| Size: | 6.93 |
| Type: | Contactor |
| Wattage: | 22 kW |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901416395 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$394.27 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC1D40BD, Contactor, Series: D-Line LC1D, 24 V DC Coil, 10 A Maximum Load Current, 19 W Inrush, 7.4 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 22 kW Wattage, Non-Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 40 A at 600 VAC Contact, Screw Clamp Connection, 6.93 Size, IP2X Enclosure, 10000000 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Surface Mounting, 127 mm H x 85 mm W x 176 mm D Dimensions
LC1D40BD Specifications
- 3 hp at 115 VAC, 5 hp at 230 VAC 1 ph, 10 hp at 200/230 VAC, 30 hp at 460 VAC, 30 hp at 575 VAC polyphase
- 10 A at 140 deg F control circuit conventional free air thermal current
- 60 A at 140 deg F power circuit conventional free air thermal current
LC1D40BD Application
For motor control and resistive loadsLC1D40BD Item Features
- Designed to meet needs of demanding applications
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
LC1D40BD Standards
RoHS Compliant|CSA C22.2 No. 14 File No. LR43364 Class 3211 04|EN 60947-4-1/60947-5-1|IEC 60647-4/60947-4-1/60947-5-1/60529/VDE 0106|UL File No. E164862 NLDX/508|CCC/CE Marked|DNV/GOST Approved|BV/GL/LROS/RINA Certified|eccn: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65Warnings.ca.govSKU #969335Part Number #LC1D40BDUNSPSC39121529UPC00785901416395
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

