Part Number # LC1D40G7
SKU # 363726
LC1D40G7
Schneider Electric LC1D40G7 LC1D D-Line 3-Pole Iec Contactor
Part Number # LC1D40G7
SKU # 363726
$377.73 / Each
Schneider Electric LC1D40G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D40G7 |
| SKU #: | 363726 |
| Coil Power Rating: | 13/15 VA |
| Coil Voltage: | 120/690 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 40 A at 600 V AC |
| Dimensions: | 75 mm W x 119 mm D x 127 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO-1 NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -4 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Type: | D-Line |
| Wattage: | 2.4/5.4 W |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901948568 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$377.73 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LC1D40G7, 3-Pole Iec Contactor, D-Line, Series: LC1D, 120/690 VAC Coil, 40/60 A Maximum Load Current, 13/15 VA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 2.4/5.4 W Wattage, Mechanically Linked/Mirror Contact, 3NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, 40 A at 600 V AC Contact, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, IP2X Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 75 mm W x 119 mm D x 127 mm H Dimensions
LC1D40G7 Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationLC1D40G7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/watch?v=3SxmA3ubihc
LC1D40G7 Standards
Bureau Veritas Approved|CSA C22.2 File No. 14 LR43364|CCC Certified|CE Marked|ECCN: EAR99|GL Approved|DNV Approved|GOST Certified|IEC 60947-4-1/60947-5-1/60695-2-1|Lloyds Registered|RoHS Compliant|RINA Approved|UL NLDX Listed|UL 60529|UL 94 V-1 Flammability Rating|UL 508 File No. E164862|VDE 0106|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.gov.SKU #363726Part Number #LC1D40G7UNSPSC39121529UPC00785901948568
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

