Part Number # LC1D956BD
SKU # 2411697
LC1D956BD
Schneider Electric LC1D956BD Contactor
Part Number # LC1D956BD
SKU # 2411697
$739.69 / Each
Schneider Electric LC1D956BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1D956BD |
| SKU #: | 2411697 |
| Coil Power Rating: | 120 VAC,230/240 VAC,200/208 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 5.00 in H x 3.35 in W x 7.32 in D |
| Enclosure Type: | IP20 |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO + 1 NC |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | -40 to 140 deg F |
| Series: | LC1D Series |
| Size: | 50 in H x 3.35 in W x 7.32 in D |
| Terminal Type: | Lugs-Ring |
| Type: | Contactor |
| Wattage: | 12.5 W |
| Connection type: | Lugs-Ring |
| Country of origin: | CZ |
| Mounting type: | Front/Plate Rail |
| Power factor: | 55 kW |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 03389110453195 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$739.69 / Each
Quantity:
- Schneider Electric LC1D956BD, Contactor, LC1D Series, 24 V DC Coil, 95 to 125 A Maximum Load Current, 120 VAC,230/240 VAC,200/208 VAC,230/240 VAC,460/480 VAC,575/600 VAC Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, 12.5 W Wattage, 3NO Contact Configuration, 1 NO + 1 NC Auxiliary Contacts, Power Factor: 55 , lugs-ring Connection, 50 in H x 3.35 in W x 7.32 in D Size, Lugs-Ring Terminal, IP20 Enclosure, 3600 cycles Operating Cycles, -40 to 140 deg F Operating, Front/Plate Rail Mounting, 5.00 in H x 3.35 in W x 7.32 in D Dimensions
LC1D956BD Application
For perfect integration into control systemsLC1D956BD Item Features
- Designed to meet needs of demanding applications
- Wide range of accessaries to satisfy different customer usage
- Digital customer experience for technical documents
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Multiple and flexible mounting methods depending on exact need
LC1D956BD Standards
EN/IEC 60947-1EN/IEC 60947-4-1EN/IEC 60947-5-1GB/T 14048.4|IECEE CB SchemeCCC|EAC|LROS (Lloyds register of shipping)RINA|BV|DNV|-GL|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2411697Part Number #LC1D956BDUNSPSC39121529UPC03389110453195
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

