Part Number # LC1DT40BL
SKU # 2378383
LC1DT40BL
Schneider Electric LC1DT40BL Tesys D Contactor
Part Number # LC1DT40BL
SKU # 2378383
$308.34 / Each
Schneider Electric LC1DT40BL Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1DT40BL |
| SKU #: | 2378383 |
| Coil Power Rating: | 2.4 W |
| Contact Configuration: | 4NO |
| Contact Rating: | 10/40 A |
| Dimensions: | 45 mm W x 107 mm D x 91 mm H |
| Frequency Rating: | 25 to 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | LC1D |
| Wattage: | 3.2 W |
| Country of origin: | SG |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901610670 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$308.34 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D TeSys D Contactor, Series: LC1D, 24 V DC Coil, 40 A Maximum Load Current, 2.4 W Coil, 4 Pole, 25 to 400 Hz Frequency, 3.2 W Wattage, 4NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/40 A Contact, Screw Connection, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 Cycles Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, Surface Mounting, 45 mm W x 107 mm D x 91 mm H Dimensions
LC1DT40BL Application
For resistive loadLC1DT40BL Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/COFeQr6wcKc
LC1DT40BL Standards
ECCN: EAR99|Green Premium|REACH Compliant|RoHS Compliant|IEC 60695-2-1|GL|RINA|GOST|LROS|CCC|DNV|IEC 60947-4-1|IEC 60947-5-1|CSA C22.2 No 14|EN 60947-5-1|EN 60947-4-1|UL 94|BV|UL 508|IEC 60529|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide which is known to the State of California to cause Carcinogen harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2378383Part Number #LC1DT40BLUNSPSC39121529UPC00785901610670
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

