Part Number # LC1DWK12G7
SKU # 2304149
LC1DWK12G7
Schneider Electric LC1DWK12G7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC1DWK12G7
SKU # 2304149
$2123.45 / Each
Schneider Electric LC1DWK12G7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC1DWK12G7 |
| SKU #: | 2304149 |
| Coil Power Rating: | 60 kVA |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 60 kVA at 415 V AC |
| Dimensions: | 2.95 in W x 5.91 in D x 7.09 in H |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-2NC |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 100 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -5 to 60 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 3P |
| Terminal Type: | Screw Clamp |
| Type: | Capacitor Duty |
| Connection type: | Screw Clamp |
| Country of origin: | CZ |
| Mounting type: | DIN Rail/Surface |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901471592 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$2123.45 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Telemecanique TeSys D IEC Contactor, Capacitor Duty, Series: LC1D, 120 VAC Coil, 60 kVA Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NO-2NC Auxiliary Contacts, 60 kVA at 415 V AC Contact, Screw Clamp Connection, 3P Size, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 100 cycles/hr Operating Cycles, -5 to 60 deg C Operating, DIN Rail/Surface Mounting, 2.95 in W x 5.91 in D x 7.09 in H Dimensions
LC1DWK12G7 Application
For power factor correction LC1D applicationsLC1DWK12G7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Designed to meet the requirements of Capacitor control
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/COFeQr6wcKc
LC1DWK12G7 Standards
IECEE CB Scheme;UL;CSA;UKCASKU #2304149Part Number #LC1DWK12G7UNSPSC39121529UPC00785901471592
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

