Part Number # LC2D09G7V
SKU # 2195961
LC2D09G7V
Schneider Electric LC2D09G7V Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC2D09G7V
SKU # 2195961
$300.80 / Each
Schneider Electric LC2D09G7V Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2D09G7V |
| SKU #: | 2195961 |
| Coil Power Rating: | 70 VA Inrush, 7/7.5 VA Hold-In |
| Coil Voltage: | 120/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Rating: | 9 A at 575 V AC |
| Dimensions: | 90 mm W x 86 mm D x 82.5 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1 NO-1 NC |
| Operating Temperature: | -4 to 70 deg C |
| Series: | D-Line LC2D |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901294313 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$300.80 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys D IEC Contactor, Standard, Series: D-Line LC2D, 120/690 V AC, 300 V DC Coil, 9/25 A Maximum Load Current, 70 VA Inrush, 7/7.5 VA Hold-In Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 4 kW Wattage, Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1 NO-1 NC Auxiliary Contacts, 9 A at 575 VAC Contact, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -4 to 70 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 90 mm W x 86 mm D x 82.5 mm H Dimensions
LC2D09G7V Application
Motor Control and Resistive Load ApplicationLC2D09G7V Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/kW01lFljKgE
LC2D09G7V Standards
DNV;CSA;CCC;UL;GL;LROS (Lloyds register of shipping);BV;RINA;GOST;UKCASKU #2195961Part Number #LC2D09G7VUNSPSC39121529UPC00785901294313
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

