Part Number # LC2D18B7
SKU # 643947
LC2D18B7
Schneider Electric LC2D18B7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC2D18B7
SKU # 643947
Schneider Electric LC2D18B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2D18B7 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 24/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Rating: | 60/60 A at 575 V AC, 32/60 A at 575 V AC |
| Dimensions: | 90 mm W x 86 mm D x 77 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Operating Temperature: | -20 to 60/-40 to 70 deg C |
| Size: | 77/86/90 mm |
| Type: | D-Line Mechanical Standard |
| Wattage: | 0.8/2.5 W |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC2D18B7
Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, D-Line Mechanical Standard, Series: LC1D, 24/690 VAC, 300 VDC Coil, 18/32 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 60 Hz Frequency, 0.8/2.5 W Wattage, Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 60/60 A at 575 VAC, 32/60 A at 575 VAC Contact, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, 77/86/90 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -20 to 60/-40 t
Additional Description: SQD -LC2D18B7 TeSys 3P REVERS CTR18A AC3 9KW24VAC COIL IEC +OPTIONS
Catalog Description: TeSys Deca reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 18 A - 24 V AC coil