Part Number # LC2D18F7
SKU # 2118391
LC2D18F7
Schneider Electric LC2D18F7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC2D18F7
SKU # 2118391
Schneider Electric LC2D18F7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2D18F7 |
| SKU #: | 2118391 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 110/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 60/60 A at 575 V AC, 32/60 A at 575 V AC |
| Dimensions: | 90 mm W x 86 mm D x 77 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO-1NC |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -20 to 60/-40 to 70 deg C |
| Series: | LC1D |
| Size: | 77/86/90 mm |
| Type: | D-Line Mechanical Standard |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207450 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC2D18F7 Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC2D18F7
Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, D-Line Mechanical Standard, Series: LC1D, 110/690 VAC, 300 VDC Coil, 18/32 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 60 Hz Frequency, 0.8/2.5 W Wattage, Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 60/60 A at 575 VAC, 32/60 A at 575 VAC Contact, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, 77/86/90 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -20 to 60/-40
Additional Description: SQD -LC2D18F7 TeSys3P REVERS CTR18A AC3 9KW110VAC COIL IEC +OPTIONS
Catalog Description: TeSys Deca reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 18 A - 110 V AC coil
LC2D18F7 Application
For motor control and resistive loadsLC2D18F7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/e8UrRZljFg0
LC2D18F7 Standards
DNV;CSA;CCC;UL;GL;LROS (Lloyds register of shipping);BV;RINA;GOST;UKCASKU #2118391Part Number #LC2D18F7UNSPSC39121529UPC00785901207450
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

