Part Number # LC2D25B7
SKU # 2151896
LC2D25B7
Schneider Electric LC2D25B7 Tesys D Iec Contactor
Part Number # LC2D25B7
SKU # 2151896
Schneider Electric LC2D25B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2D25B7 |
| SKU #: | 2151896 |
| Coil Power Rating: | 7.5/7.7 VA |
| Coil Voltage: | 24/690 V AC, 300 V DC |
| Contact Rating: | 10/60 A at 575 V AC, 40/60 at 575 V AC |
| Dimensions: | 90 mm W x 86 mm D x 85 mm H |
| Enclosure Type: | IP2X |
| Operating Temperature: | -20 to 60/-40 to 70 deg C |
| Size: | 85/90/92 mm |
| Type: | D-Line Mechanical Standard |
| Wattage: | 1.2/3.2 W |
| Power factor: | 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901207498 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LC2D25B7 Tesys D Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LC2D25B7
Schneider Electric Square D TeSys D IEC Contactor, D-Line Mechanical Standard, Series: LC1D, 24/690 VAC, 300 VDC Coil, 25/40 A Maximum Load Current, 7.5/7.7 VA Coil, 3 Pole, 60 Hz Frequency, 1.2/3.2 W Wattage, Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO-1NC Auxiliary Contacts, 10/60 A at 575 VAC, 40/60 at 575 VAC Contact, Power Factor: 0.75 Inrush, 0.3 Hold-In, Screw Clamp Connection, 85/90/92 mm Size, Screw Clamp Terminal, IP2X Enclosure, 3600 cycles/hr Operating Cycles, -20 to 60/-40 to
Additional Description: SQD -LC2D25B7 TeSys3P REVERS CTR25A AC3 11KW24VAC COIL
Catalog Description: TeSys Deca reversing contactor - 3P(3 NO) - AC-3 - <= 440 V 25 A - 24 V AC coil
LC2D25B7 Application
For motor control and resistive loadsLC2D25B7 Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expect
- https://www.youtube.com/embed/COFeQr6wcKc
LC2D25B7 Standards
DNV;CSA;CCC;UL;GL;LROS (Lloyds register of shipping);BV;RINA;GOST;UKCA;CBSKU #2151896Part Number #LC2D25B7UNSPSC39121529UPC00785901207498
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

