Part Number # LC2K09107B7
SKU # 2138952
LC2K09107B7
Schneider Electric LC2K09107B7 Tesys K Iec Contactor
Part Number # LC2K09107B7
SKU # 2138952
$205.90 / Each
Schneider Electric LC2K09107B7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LC2K09107B7 |
| SKU #: | 2138952 |
| Coil Power Rating: | 4.5 VA |
| Coil Voltage: | 24/690 V AC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Contact Rating: | 9 A at 575 V AC |
| Dimensions: | 3.54 in W x 2.24 in D x 2.28 in H |
| Frequency Rating: | 400 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NO |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -25 to 50 deg C |
| Series: | LC2K |
| Mounting type: | Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901870388 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$205.90 / Each
Quantity:
- Schneider Electric TeSys K IEC Contactor, Series: LC2K, 24/690 VAC Coil, 16/20 A Maximum Load Current, 4.5 VA Coil, 3 Pole, 400 Hz Frequency, Reversing Contact, 3NO Contact Configuration, 1NO Auxiliary Contacts, 9 A at 575 V AC Contact, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Rail/Surface Mounting, 3.54 in W x 2.24 in D x 2.28 in H Dimensions
LC2K09107B7 Application
Motor Control, Resistive Load and Mechanical ApplicationLC2K09107B7 Item Features
- Designed to meet needs of various applications under 16A AC-3
- Optimized size to save customer cabinet space
- Wide range of accessaries to satisfy different customer usage
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Environmental performance of the product
- Widely used for industry, infrastructure and building applications
LC2K09107B7 Standards
CB Scheme;CCC;UL;CSA;EAC;CE;UKCASKU #2138952Part Number #LC2K09107B7UNSPSC39121529UPC00785901870388
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

