Part Number # LP1K0610JD
SKU # 178624
LP1K0610JD
Schneider Electric LP1K0610JD Iec Contactor
Part Number # LP1K0610JD
SKU # 178624
Schneider Electric LP1K0610JD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LP1K0610JD |
| SKU #: | 178624 |
| Coil Power Rating: | 3 kW at 660 to 690 VAC |
| Dimensions: | 58 mm H x 45 mm W x 57 mm D |
| Series: | TeSys K LP1K |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901832416 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LP1K0610JD Iec Contactor
Brand: Schneider Electric
Part Number: LP1K0610JD
Schneider Electric Square D IEC Contactor, Non-Reversing, Series: TeSys K LP1K, 12 VDC Coil, 6 A Maximum Load Current, 3 kW at 660 to 690 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NO Auxiliary Contacts, Screw Clamp Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Plate/Rail Mounting, 58 mm H x 45 mm W x 57 mm D Dimensions
Additional Description: SQD -LP1K0610JD (N) 3P CONTACTOR 6A AC3 2.2 KW 12VDC COIL NON-CANCELABLE, NON-RETURNABLE +OPTIONS
Catalog Description: Contactor, TeSys K, 3P, AC-3, lt or eq to 440V, 6A, 1 NO aux, 12VDC coil
LP1K0610JD Application
Industry, Infrastructure, Building and Motor Control ApplicationsLP1K0610JD Item Features
- TeSys K is a compact contactor range with a wide variety of coil voltage and terminal connection options
- One of the smallest contactor offerings in the market
- Designed for simple control systems
LP1K0610JD Standards
RoHS Compliant|WEEE Compliant|REACH Compliant|Green Premium|BS 5424|CSA Certified|DIN 50016|IEC 60947|IEC 60068|NF C 63-110|UL Listed|VDE 0660/0106|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #178624Part Number #LP1K0610JDUNSPSC39121529UPC00785901832416
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

