Part Number # LP1K090045BD
SKU # 2383444
LP1K090045BD
Schneider Electric LP1K090045BD Iec Contactor
Part Number # LP1K090045BD
SKU # 2383444
$108.06 / Each
Schneider Electric LP1K090045BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LP1K090045BD |
| SKU #: | 2383444 |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Configuration: | 4NO |
| Dimensions: | 58 mm H x 45 mm W x 57 mm D |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Poles: | 4 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -25 to 50 deg C |
| Series: | TeSys K LP1K |
| Terminal Type: | Busbar/Solder Pin |
| Type: | Non-Reversing |
| Country of origin: | FR |
| Mounting type: | Printed Circuit Board |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901908661 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$108.06 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D IEC Contactor, Non-Reversing, Series: TeSys K LP1K, 24 V DC Coil, 20 A Maximum Load Current, 4 Pole, 50/60 Hz Frequency, 4NO Contact Configuration, Busbar/Solder Pin Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Printed Circuit Board Mounting, 58 mm H x 45 mm W x 57 mm D Dimensions
LP1K090045BD Application
Industry, Infrastructure, Building and Resistive Load ApplicationsLP1K090045BD Item Features
- TeSys K is a compact contactor range with a wide variety of coil voltage and terminal connection options
- One of the smallest contactor offerings in the market
- Designed for simple control systems
LP1K090045BD Standards
RoHS Compliant|WEEE Compliant|REACH Compliant|Green Premium|BS 5424|CSA Certified|DIN 50016|IEC 60947|IEC 60068|NF C 63-110|UL Listed|VDE 0660/0106|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2383444Part Number #LP1K090045BDUNSPSC39121529UPC00785901908661
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

