Part Number # LP4K12015BW3
SKU # 2460284
LP4K12015BW3
Schneider Electric LP4K12015BW3
Part Number # LP4K12015BW3
SKU # 2460284
$138.35 / Each
Schneider Electric LP4K12015BW3 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LP4K12015BW3 |
| SKU #: | 2460284 |
| Coil Power Rating: | 5.5 kW at 440 VAC |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Configuration: | 3NO |
| Dimensions: | 58 mm H x 45 mm W x 57 mm D |
| Enclosure Type: | Open |
| Frequency Rating: | 50/60 Hz |
| Number of Auxiliary Contacts: | 1NC |
| Number of Poles: | 3 |
| Operating Cycles: | 3600 Cycles/hr |
| Operating Temperature: | -25 to 50 deg C |
| Series: | TeSys K LP4K |
| Terminal Type: | Busbar/Solder Pin |
| Country of origin: | ID |
| Mounting type: | Printed Circuit Board |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121529 |
| UPC: | 00785901908678 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$138.35 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D IEC Contactor, Series: TeSys K LP4K, 24 V DC Coil, 12/16/20 A Maximum Load Current, 5.5 kW at 440 VAC Coil, 3 Pole, 50/60 Hz Frequency, 3NO Contact Configuration, 1NC Auxiliary Contacts, Busbar/Solder Pin Terminal, Open Enclosure, 3600 Cycles/hr Operating Cycles, -25 to 50 deg C Operating, Printed Circuit Board Mounting, 58 mm H x 45 mm W x 57 mm D Dimensions
LP4K12015BW3 Application
Industry, Infrastructure, Building, Resistive Load and Motor Control ApplicationsLP4K12015BW3 Item Features
- Designed to meet needs of various applications under 12A AC-3
- Optimized size to save customer cabinet space
- Wide range of accessaries to satisfy different customer usage
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Environmental performance of the product
- Designed for simple control systems
LP4K12015BW3 Standards
RoHS Compliant|WEEE Compliant|REACH Compliant|Green Premium|BS 5424|CE Certified|IEC 60947|NF C 63-110|VDE 0660|UL Listed|CSA Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide & Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2460284Part Number #LP4K12015BW3UNSPSC39121529UPC00785901908678
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

