Part Number # LRD08L
SKU # 2287370
LRD08L
Schneider Electric LRD08L Tesys Lrd Overload Relay
Part Number # LRD08L
SKU # 2287370
Schneider Electric LRD08L Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LRD08L |
| SKU #: | 2287370 |
| Amperage Rating: | 2.5 to 4 A |
| Coil Voltage: | 690 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 76.1 mm D |
| Frequency Rating: | 0 to 400 Hz |
| Series: | D-Line |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type: | Clamp/Threaded |
| Type: | Bi-Metallic Differential Thermal |
| Country of origin: | TH |
| Mounting type: | DIN Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39122330 |
| UPC: | 00785901165088 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LRD08L Tesys Lrd Overload Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: LRD08L
Schneider Electric Square D TeSys LRD Overload Relay, Bi-Metallic Differential Thermal, Series: D-Line, 2.5 to 4 A, 0 to 400 Hz Frequency, 690 VAC Coil, 5 A Contact, 3 Pole, DIN Rail/Surface Mounting, Clamp/Threaded Terminal, IP20 Enclosure, -20 to 60 deg C, 45 mm W x 76.1 mm D Dimensions
Additional Description: SQD -LRD08L TeSysCl20BiMet OLR600VAC 2.5-4 phase sen
Catalog Description: TeSys Deca thermal overload relays - 2.5...4 A - class 20
LRD08L Application
For protecting AC circuits and motors against overloads, phase failure, long starting times, prolonged stalling of the motor, LC1D09, LC1D12, LC1D25, LC1D18, LC1D32, LC1D38 motor protection applicationsLRD08L Item Features
- Tesys Deca thermal overload relays are designed to protect a.c. circuits and motors against overloads
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expert
- https://www.youtube.com/embed/RDSY92nZ3jE
LRD08L Standards
ABS Approved|ATEX D 94/9/CE|ATEX INERIS|CSA C22.2|CSA C22.2 No. 14|EAC Certified|ECCN EAR99|EN/IEC 60947-4-1/60947-5-1|IEC 60529|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL 508SKU #2287370Part Number #LRD08LUNSPSC39122330UPC00785901165088
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

