Part Number # LRD10
SKU # 355395
LRD10
Schneider Electric LRD10 Tesys Thermal Overload Relay
Part Number # LRD10
SKU # 355395
Schneider Electric LRD10 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LRD10 |
| SKU #: | 355395 |
| Amperage Rating: | 4 to 6 A |
| Contact Form: | 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B |
| Contact Rating: | 10 A |
| Dimensions: | 70 mm L x 45 mm W |
| Frequency Rating: | 0 to 400 Hz |
| Series: | D-Line |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 60 deg C |
| Type: | Class 10 |
| Mounting type: | Contactor/Stand Alone |
| UNSPSC: | 39122330 |
| UPC: | 00785901213239 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LRD10 Tesys Thermal Overload Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: LRD10
Schneider Electric TeSys Thermal Overload Relay, Class 10, Series: D-Line, 4 to 6 A, 0 to 400 Hz Frequency, 1NC-1NO Contact Form, 10 A Contact, 3 Pole, Contactor/Stand Alone Mounting, Screw Clamp Terminal, IP20 Enclosure, -20 to 60 deg C, 70 mm L x 45 mm W Dimensions
Additional Description: SQD -LRD10 TeSys THERMAL OVERLOAD 4.0-6.0A CL10A 6A IEC +OPTIONS
Catalog Description: TeSys Deca, thermal overload relay, 4 to 6 A, class 10A
LRD10 Application
For TeSys D contactors or standalone applicationsLRD10 Item Features
- Tesys Deca thermal overload relays are designed to protect a.c. circuits and motors against overloads
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expert
- https://www.youtube.com/embed/tr9ayeSDB80
LRD10 Standards
RoHS Compliant|ATEX 94/9|CE Certified|CSA C22 2 No. 14|EN 60947-4-1/60947-5-1|IEC 60947-4-1/60947-5-1|UL 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #355395Part Number #LRD10UNSPSC39122330UPC00785901213239
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

