Part Number # LRD16L
SKU # 2287381
LRD16L
Schneider Electric LRD16L Tesys Lrd Overload Relay
Part Number # LRD16L
SKU # 2287381
Schneider Electric LRD16L Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LRD16L |
| SKU #: | 2287381 |
| Amperage Rating: | 9 to 13 A |
| Coil Voltage: | 690 V AC |
| Dimensions: | 45 mm W x 76.1 mm D |
| Frequency Rating: | 0 to 400 Hz |
| Series: | D-Line |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type: | Clamp/Threaded |
| Type: | Bi-Metallic Differential Thermal |
| Mounting type: | DIN Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39122330 |
| UPC: | 00785901308157 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric LRD16L Tesys Lrd Overload Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: LRD16L
Schneider Electric Square D TeSys LRD Overload Relay, Bi-Metallic Differential Thermal, Series: D-Line, 9 to 13 A, 0 to 400 Hz Frequency, 690 VAC Coil, 5 A Contact, 3 Pole, DIN Rail/Surface Mounting, Clamp/Threaded Terminal, IP20 Enclosure, -20 to 60 deg C, 45 mm W x 76.1 mm D Dimensions
Additional Description: SQD -LRD16L TeSysCl20 BiMet OLR 600VAC9-13 PHASE SEN
Catalog Description: TeSys Deca thermal overload relays - 9...13 A - class 20
LRD16L Application
For protecting AC circuits and motors against overloads, phase failure, long starting times, prolonged stalling of the motor, LC1D25, LC1D38, LC1D12, LC1D32, LC1D18 motor protection applicationsLRD16L Item Features
- Tesys Deca thermal overload relays are designed to protect a.c. circuits and motors against overloads
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expert
- https://www.youtube.com/embed/1ZNgb8w3r_E
LRD16L Standards
ABS Approved|ATEX D 94/9/CE CSA C22.2 No. 14|CSA C22.2|EAC Certified|ECCN EAR99|EN/IEC 60947-4-1/60947-5-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS Compliant|UL 508|UL ListedSKU #2287381Part Number #LRD16LUNSPSC39122330UPC00785901308157
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

