Part Number # LRD332L
SKU # 2184007
Brand: Schneider Electric
LRD332L
Schneider Electric LRD332L Thermal Overload Relay
Part Number # LRD332L
SKU # 2184007
$190.11 / Each
Schneider Electric LRD332L Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | LRD332L |
| SKU #: | 2184007 |
| Contact Form: | 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B |
| Contact Rating: | 10 A |
| Dimensions: | 185 mm H x 55 mm W x 123 mm D |
| Frequency Rating: | 0 to 400 Hz |
| Series: | TeSys LRD |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 60 deg C |
| Terminal Type: | BTR Screw Connector |
| Type: | Bi-Metallic |
| Mounting type: | DIN Rail/Surface |
| UNSPSC: | 39122330 |
| UPC: | 00785901952480 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$190.11 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, LRD332L, LRD Thermal Overload Relay, Bi-Metallic, Series: TeSys LRD, 23 to 32 A, 0 to 400 Hz Frequency, 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B Contact Form, 10 A Contact, 3 Pole, DIN Rail/Surface Mounting, BTR Screw Connector Terminal, IP20 Enclosure, -20 to 60 deg C, 185 mm H x 55 mm W x 123 mm D Dimensions
LRD332L Application
For used to protect AC circuits and motors against overload, phase failure, long starting times and prolonged stalling of the motorLRD332L Item Features
- New modern look and feel of all machines
- Easier to install and operate with multi-standard screws
- Digital customer experience for technical documents
- Maintenance guide via EcoStruxureTM Facility Expert
LRD332L Standards
UL 508|CSA C22.2|IEC/EN 60947-4-1|IEC/EN 60947-5-1SKU #2184007Part Number #LRD332LUNSPSC39122330UPC00785901952480
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

