Part Number # METSEPM5562
SKU # 2458124
Brand: Square D (Schneider Electric)
METSEPM5562
Schneider Electric METSEPM5562
Part Number # METSEPM5562
SKU # 2458124
$4568.94 / Each
Typical price:$5361.52 / Each
Square D (Schneider Electric) METSEPM5562 Key Features
| Brand: | Square D (Schneider Electric) |
|---|---|
| Part Number # : | METSEPM5562 |
| SKU #: | 2458124 |
| Amperage Rating: | 1 to 5 A |
| Dimensions: | 3.78 in H x 3.78 in W x 2.83 in D |
| Enclosure Type: | IP30/IP54 |
| Frequency Rating: | 60, 50 Hz |
| Resistance: | <= 0.3 mOhm Current, 5 MOhm Voltage |
| Series: | PM5562 |
| Power factor: | +/- 0.005 |
| UNSPSC: | 41113708 |
| UPC: | 00785901007685 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$4568.94 / Each
Typical price:$5361.52 / Each
Quantity:
- Schneider Electric, METSEPM5562, Power Meter, Series: PM5562, 100 to 300 VDC, 90 to 528 VAC, 1 to 5 A, 60, 50 Hz Frequency, 10 VA Power, Power Factor: +/- 0.005, <= 0.3 mOhm Current, 5 MOhm Voltage Resistance, +/- 0.5 % Apparent Power, +/- 0.05 % Frequency, +/- 0.2 % Active Energy, +/- 1 % Reactive Energy, +/- 0.2 % Active Power, +/- 0.1 % Voltage, +/- 0.15 % Current Accuracy, LCD Backlit Display, 3 pH, IP30/IP54 Enclosure, 1.1 MB Logging Memory, 3.78 in H x 3.78 in W x 2.83 in D Dimensions
METSEPM5562 Application
For Gateway, WAGES metering, Power monitoring, Multi-tariffMETSEPM5562 Item Features
- Feature-rich power and energy meters
- Digital input and output for WAGES monitoring and control relays
- Identify energy savings opportunities with precision accuracy of Class 0.2S
- 63rd Harmonic measurement for Power Quality management
METSEPM5562 Standards
EN 50470-3|IEC 61557-12|IEC 62053-22|IEC 62053-24|IEC 60529|EN 50470-1|UL 61010-1|RMICAN ApprovedSKU #2458124Part Number #METSEPM5562UNSPSC41113708UPC00785901007685
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

