Part Number # NSYCVF85M115PF
SKU # 2349003
NSYCVF85M115PF
Schneider Electric NSYCVF85M115PF Climasys Cv Forced Ventilation Fan
Part Number # NSYCVF85M115PF
SKU # 2349003
$89.77 / Each
Typical price:$98.75 / Each
Schneider Electric NSYCVF85M115PF Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | NSYCVF85M115PF |
| SKU #: | 2349003 |
| Air Flow Rate: | 85 cu-m/hr |
| Amperage Rating: | 0.179/0.207 A |
| Dimensions: | 6.69 in H x 5.91 in W x 2.44 in D |
| Enclosure Type: | IP54 |
| Motor Type: | Axial |
| Sound Level: | 46 to 49 dB |
| Type: | Self-Extinguishing |
| Country of origin: | FR |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121321 |
| UPC: | 00785901698647 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$89.77 / Each
Typical price:$98.75 / Each
Quantity:
- Schneider Electric ClimaSys CV Forced Ventilation Fan, Self-Extinguishing, 115 V AC, 0.179/0.207 A, 15/16 W Power, 46 to 49 dB Sound Level, 85 cu-m/hr Air Flow, Axial Motor, Injected Thermoplastic (ASA PC) Grille, IP54 Enclosure, 6.69 in H x 5.91 in W x 2.44 in D Dimensions
NSYCVF85M115PF Includes
(2) Protective Grille, (1) Front Outlet Grille, (1) Motor, (1) G2 Standard Filter, (1) Cutout Template and (1) Power CordNSYCVF85M115PF Item Features
- Made of injected thermoplastic material for a reliable and efficient cooling system
- Comes with an anti-insect filter for added convenience
- Suitable for use in ambient temperatures ranging from -20 to 60 deg C
- Provides a free flow rate of 79 m3/h at 50 Hz and 92 m3/h at 60 Hz
NSYCVF85M115PF Standards
IP54NSYCVF85M115PF Warranty
18 monthsSKU #2349003Part Number #NSYCVF85M115PFUNSPSC39121321UPC00785901698647
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

