Part Number # RE22R1DMR
SKU # 2435225
RE22R1DMR
Schneider Electric RE22R1DMR Zelio Modular Timing Relay
Part Number # RE22R1DMR
SKU # 2435225
$72.26 / Each
Typical price:$77.82 / Each
Schneider Electric RE22R1DMR Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RE22R1DMR |
| SKU #: | 2435225 |
| Amperage Rating: | 8 A |
| Coil Voltage: | 24 to 240 V AC/DC |
| Contact Form: | 1CO 1 Form C |
| Dimensions: | 0.89 in W |
| Display Type: | LED |
| Electrical Connections: | Screw Terminal |
| Enclosure Type: | IP20/IP40/IP50 |
| Operation Mode: | Symmetrical Flashing |
| Series: | RE22 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -4 to 140 deg F |
| Time Setting: | 0.05 to 1 s, 30 to 300 hr, 30 to 300 min, 30 to 300 s, 3 to 30 min, 1 to 10 s, 3 to 30 s, 0.3 to 3 s, 10 to 100 s, 3 to 30 hr |
| Country of origin: | ID |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122329 |
| UPC: | 00785901500995 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$72.26 / Each
Typical price:$77.82 / Each
Quantity:
Schneider Electric RE22R1DMR Zelio Modular Timing Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RE22R1DMR
TIMER, 24-240VAC/VDC IN, 8A SPDT OUT, FLASHING
Additional Description: SQD -RE22R1DMR Flashing Timer Relay
Catalog Description: dual function relay, Harmony Timer Relays, 8A, 1CO, 0.05s…300h, symmetrical flashing, 24...240V AC DC
RE22R1DMR Application
Automatic Doors, Bottling, Car Washes, Complex and Special Machines, Control Equipment Panels, Educational Campuses, Food and Beverage, HVAC, Industrial Buildings, Manufacturing, Material Handling and Process Control ApplicationsRE22R1DMR Item Features
- Diagnostic button to check downstream circuit immediately, shorten the commission and troubleshooting time
- Wide range of time delay for adjustment - from 0.01 s to 999 hr
- Unprecedented accuracy, predictive maintenance, and superior security
- Flexible choice of screw or spring connection terminals for wiring
- Dual function timer for a simple integration in hard-wired logic schematics
RE22R1DMR Standards
UL File No. 508|IEC 61812-1|GL Certified|EAC Certified|UL Listed|CCC Certified|CSA Certified|CE Certified|RCM Certified|RoHS Compliant|REACH Compliant|Green Premium Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including, Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.SKU #2435225Part Number #RE22R1DMRUNSPSC39122329UPC00785901500995
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

