Part Number # RE22R2QGMR
SKU # 2435231
Brand: Schneider Electric
RE22R2QGMR
Schneider Electric RE22R2QGMR Zelio Modular Timing Relay
Part Number # RE22R2QGMR
SKU # 2435231
$107.40 / Each
Typical price:$115.66 / Each
Schneider Electric RE22R2QGMR Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RE22R2QGMR |
| SKU #: | 2435231 |
| Amperage Rating: | 8 A |
| Coil Voltage: | 24 to 240 V AC/DC |
| Contact Form: | 2CO 2 Form C |
| Dimensions: | 0.89 in W |
| Display Type: | LED |
| Electrical Connections: | Screw Terminal |
| Enclosure Type: | IP20/IP40/IP50 |
| Operation Mode: | Star Delta |
| Series: | RE22 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -4 to 140 deg F |
| Time Setting: | 3 to 30 s, 0.05 to 1 s, 30 to 300 s, 30 to 300 min, 0.3 to 3 s, 1 to 10 s, 3 to 30 hr, 10 to 100 s, 30 to 300 hr, 3 to 30 min |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | 35 mm DIN Rail |
| UNSPSC: | 39122329 |
| UPC: | 00785901493778 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$107.40 / Each
Typical price:$115.66 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Zelio Modular Timing Relay, Series: RE22, Operation Mode: Star Delta, 250 V AC, 8 A, 2CO 2 Form C Contact Form, 3 to 30 s, 0.05 to 1 s, 30 to 300 s, 30 to 300 min, 0.3 to 3 s, 1 to 10 s, 3 to 30 hr, 10 to 100 s, 30 to 300 hr, 3 to 30 min Time Setting, 24 to 240 V AC/VDC Coil, LED Display, Screw Terminal Electrical Connections, IP20/IP40/IP50 Enclosure, -4 to 140 deg F, 35 mm DIN Rail Mounting, 0.89 in W Dimensions
RE22R2QGMR Application
Automatic Doors, Bottling, Car Washes, Complex and Special Machines, Control Equipment Panels, Educational Campuses, Food and Beverage, HVAC, Industrial Buildings, Manufacturing, Material Handling and Process Control ApplicationsRE22R2QGMR Item Features
- Diagnostic button to check downstream circuit immediately, shorten the commission and troubleshooting time
- Wide range of time delay for adjustment - from 0.01 s to 999 hr
- Unprecedented accuracy, predictive maintenance, and superior security
- Flexible choice of screw or spring connection terminals for wiring
- Single function timer for simple integration in hard-wired logic schematics
RE22R2QGMR Standards
UL File No. 508|IEC 61812-1|CCC Certified|CSA Certified|RCM Certified|GL Certified|EAC Certified|CE Certified|UL Listed|RoHS Compliant|REACH Compliant|Green Premium Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including, Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov.SKU #2435231Part Number #RE22R2QGMRUNSPSC39122329UPC00785901493778
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

