Part Number # RE48ACV12MW
SKU # 2435172
RE48ACV12MW
Schneider Electric RE48ACV12MW Zelio Electronic Timing Relay
Part Number # RE48ACV12MW
SKU # 2435172
$96.96 / Each
Typical price:$104.41 / Each
Schneider Electric RE48ACV12MW Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RE48ACV12MW |
| SKU #: | 2435172 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Coil Voltage: | 24 V DC/240 V AC |
| Contact Form: | 2CO 2 Form C |
| Dimensions: | 48 mm W |
| Display Type: | LED |
| Electrical Connections: | Screw |
| Enclosure Type: | IP40/IP50 |
| Number of Pins: | 11 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 50 deg C |
| Time Setting: | 0.02 sec to 300 hr |
| Mounting type: | Panel |
| UNSPSC: | 39121523 |
| UPC: | 00785901431060 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$96.96 / Each
Typical price:$104.41 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Electronic Timing Relay, 5 A, 11 Pins, 2CO 2 Form C Contact Form, 0.02 sec to 300 hr Time Setting, 24 V DC/240 V AC Coil, 20 ms Pulse, LED Display, Screw Electrical Connections, IP40/IP50 Enclosure, -20 to 50 deg C, Panel Mounting, 48 mm W Dimensions
RE48ACV12MW Item Features
- Diagnostic button to check downstream circuit immediately, shorten the commission and troubleshooting time
- Wide range of time delay for adjustment - from 0.01 s to 999 hr
- Unprecedented accuracy, predictive maintenance, and superior security
- Flexible choice of screw or spring connection terminals for wiring
RE48ACV12MW Standards
C-Tick|CSA Certified|cULus Listed|EN 50081-1/2|EN 50082-1/2|ECCN: EAR99|GL|IEC 61812-1|IEC 60669-2-3|IEC 60529|Green Premium|RoHS Compliant|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2435172Part Number #RE48ACV12MWUNSPSC39121523UPC00785901431060
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

