Part Number # RM17TU00
SKU # 2261234
RM17TU00
Schneider Electric RM17TU00 Zelio Control Relay
Part Number # RM17TU00
SKU # 2261234
$144.33 / Each
Typical price:$155.43 / Each
Schneider Electric RM17TU00 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RM17TU00 |
| SKU #: | 2261234 |
| Coil Voltage: | 208 to 480 V AC |
| Contact Form: | 1CO 1 Form C |
| Contact Rating: | 5 A at 250 V AC |
| Dimensions: | 17.5 mm W |
| Enclosure Type: | IP20/IP30 |
| Series: | RM17 |
| Temperature Rating (Degrees F): | -20 to 50 deg C |
| Type: | 3-Phase Modular Measurement Multi-Function Undervoltage |
| UNSPSC: | 39122331 |
| UPC: | 00785901832133 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$144.33 / Each
Typical price:$155.43 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Control Relay, 3-Phase Modular Measurement Multi-Function Undervoltage, Series: RM17, 5 A, 0 to 22 VA Power, 50/60 Hz Frequency, 208 to 480 VAC Coil, 1CO 1 Form C Contact Form, 5 A at 250 V AC Contact, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Screw Clamp Terminal, IP20/IP30 Enclosure, -20 to 50 deg C, 17.5 mm W Dimensions
RM17TU00 Application
Construction Cranes, Harbor Cranes, Motor Voltage, Current Overload, Construction Lifts, Passenger Lifts, Escalators, Motor Voltage, Current Overload, Liquid Level on Water Tank at Water and Waste Water Recycling Plant ApplicationsRM17TU00 Item Features
- Simplified panel design due to 0.69in width same as 1-pole circuit breaker
- Experience unprecedented accuracy, predictive maintenance, and superior security
- The product monitors its own power supply
- When the power supply is abnormal, the output relay de-energizes
- Transparent cover offers tamper protection and reduces maintenance
- Compatible with a wide range of applications, such as hoisting, packaging, lifts, textile, pumping, and water
RM17TU00 Standards
CE Certified|CSA Certified|ECCN: EAR99|EN/IEC 60255-1|GL/C-Tick/NF/GOST/EMC/EN Certified|Green Premium|IEC 60068-2-6-1/60255-21-1,15/60255-21-1,89/336|IEC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.gov|REACH Compliant|RoHS Compliant|UL Listed|WEEE CompliantSKU #2261234Part Number #RM17TU00UNSPSC39122331UPC00785901832133
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

