Part Number # RPF2BB7
SKU # 2131689
RPF2BB7
Schneider Electric RPF2BB7 Zelio Power Relay
Part Number # RPF2BB7
SKU # 2131689
Schneider Electric RPF2BB7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RPF2BB7 |
| SKU #: | 2131689 |
| Coil Voltage: | 24 V AC |
| Contact Form: | 1NO-1NC 1 Form A/1 Form B DPDT |
| Contact Rating: | 30 A at 277 V AC/20 A at 28 V DC |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Series: | RPF |
| UNSPSC: | 39122324 |
| UPC: | 00785901437796 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric RPF2BB7 Zelio Power Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RPF2BB7
Schneider Electric Zelio Power Relay, Series: RPF, 30 A, 60 Hz Frequency, 24 VAC Coil, 1NO-1NC/DPD Contact Form, 30 A at 277 VAC/20 A at 28 VDC Contact, DIN Rail/Flange Mounting, Flat/Spade Terminal, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F
Additional Description: SQD -RPF2BB7 30A POWER RELAY 2C/O 24VAC +OPTIONS
Catalog Description: power relay, Harmony electromechanical relays, DIN rail or panel mount relay, 30A, 2CO, 24V AC
RPF2BB7 Item Features
- Flexibility to meets most industrial applications
- Pre-assembled to simplify selection and installation
- Simplicity of use with test button and visual indicators
- Mechanical durability of 10 million cycles
- https://www.youtube.com/embed/R9__kuMEA5U
RPF2BB7 Standards
BAA Compliant|RoHS Compliant|UL File #E43641|CSA File #040787|IEC 61810-1|RoHS Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.govSKU #2131689Part Number #RPF2BB7UNSPSC39122324UPC00785901437796
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

