Part Number # RPM42FD
SKU # 2393340
RPM42FD
Schneider Electric RPM42FD Zelio Power Plug-In Relay
Part Number # RPM42FD
SKU # 2393340
$228.40 / 10Each
Typical price:$235.40 / Each
Schneider Electric RPM42FD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RPM42FD |
| SKU #: | 2393340 |
| Coil Voltage: | 110 V DC |
| Contact Form: | 4CO 4 Form C 4PDT |
| Contact Rating: | 15 A at 277 V AC/15 A at 28 V DC |
| Dimensions: | 1.61 in W x 1.06 in H |
| Display Type: | Green LED |
| Series: | RPM Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 55 deg C |
| Terminal Type: | Flat Pin |
| Mounting type: | DIN Rail/Panel |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901439028 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$228.40 / 10Each
Typical price:$235.40 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Power Plug-In Relay, Series: RPM Series, 15 A, 1.6 W Power, 110 V DC Coil, 4CO 4 Form C 4PDT Contact Form, 15 A at 277 VAC/15 A at 28 VDC Contact, 4 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Flat Pin Terminal, Green LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 55 deg C, 1.61 in W x 1.06 in H Dimensions
RPM42FD Application
General purposeRPM42FD Item Features
- High performance ensuring machine and system availability
- Pre-assembled to simplify selection and installation
- Simplicity of use with test button and visual indicators
- Mechanical durability of 10 million cycles
- https://www.youtube.com/embed/R9__kuMEA5U
RPM42FD Standards
CSA C22.2 File No 14|cULus E164862 CCN NLDX NLDX7|cURus E164862 CCN NLDX2 NLDX8|CE Certified|EN/IEC 61810-1|EN/IEC 60529|EAC Standard|ECCN: EAR99|Green Premium|RoHS Compliant|REACH Compliant|UL 508|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds and Di-isodecyl phthalate (DIDP) which is known to the State of California to cause Carcinogen and Reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2393340Part Number #RPM42FDUNSPSC39122326UPC00785901439028
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

