Part Number # RPM42P7
SKU # 2325927
RPM42P7
Schneider Electric RPM42P7 Power Relay
Part Number # RPM42P7
SKU # 2325927
Schneider Electric RPM42P7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RPM42P7 |
| SKU #: | 2325927 |
| Coil Voltage: | 230 V AC |
| Contact Form: | 4NO-4NC 4 Form C 4PDT |
| Contact Rating: | 15 A at 277 V AC/15 A at 28 V DC |
| Display Type: | LED |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Series: | RPM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 131 deg F |
| Terminal Type: | Faston/Flat Pin/Spade |
| Mounting type: | Plug-In/Socket |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901439141 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric RPM42P7 Power Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RPM42P7
Schneider Electric Square D Power Relay, Series: RPM, 15 A, 3750 VA Power, 60 Hz Frequency, 230 VAC Coil, 4NO-4NC-4PDT Contact Form, 15 A at 277 VAC/15 A at 28 VDC Contact, Plug-In/Socket Mounting, Faston/Flat Pin/Spade Terminal, LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 131 deg F
Additional Description: SQD -RPM42P7 15A POWER RELAY LED 4C/O 230VAC
Catalog Description: plug-in relay, Harmony electromechanical relays, 15A, 4CO, with LED, lockable test button, 230V AC
RPM42P7 Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- Flexible design for space-saving
- Plug in type is easy installation and maintenance
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
- https://www.youtube.com/embed/W6W-90ovcos
RPM42P7 Standards
Buy American Act Compliant|CE Marked|CSA Certified|CSA File No. 230765|IEC 61810-1|RoHS Compliant|UL File No. E164862|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2325927Part Number #RPM42P7UNSPSC39122326UPC00785901439141
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

