Part Number # RSL1PVFU
SKU # 2200279
RSL1PVFU
Schneider Electric RSL1PVFU Zelio Electromechanical Relay
Part Number # RSL1PVFU
SKU # 2200279
Schneider Electric RSL1PVFU Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RSL1PVFU |
| SKU #: | 2200279 |
| Coil Voltage: | 60 V DC |
| Contact Form: | 1CO 1 Form C SPDT |
| Contact Rating: | 6 A at 115 V AC/DC |
| Dimensions: | 0.24 in W x 3.74 in D x 3.09 in H |
| Display Type: | LED |
| Series: | RSL |
| Terminal Type: | Flat Pin/Screw |
| Type: | Slim Interface |
| Mounting type: | DIN Rail/Plug-In |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901834748 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
Schneider Electric RSL1PVFU Zelio Electromechanical Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RSL1PVFU
Schneider Electric Square D Zelio Electromechanical Relay, Slim Interface, Series: RSL, 6 A, 1500 VA Power, 60 VDC Coil, 1NO-1NC 1SPDT Contact Form, 6 A at 115 VAC/VDC Contact, DIN Rail/Plug-In Mounting, Flat Pin/Screw Terminal, LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C, 0.24 in W x 3.74 in D x 3.09 in H Dimensions
Additional Description: SQD -RSL1PVFU SLIM RELAY+SOCKET 1C/O LED 110V AC/DC SCRW
Catalog Description: slim interface relay, Harmony Electromechanical Relays, pre assembled, 6A, 1CO, with LED, screw connec to rs, 110V AC/DC
RSL1PVFU Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- One of the slimmest interface relays on the market, with 0.24in width
- Easy installation and withdrawal the relay from its socket
- Available as a single-referenced complete product (relay and socket)
- Compatible with high breaking capacity or low-level current application requirements
- https://www.youtube.com/embed/R9__kuMEA5U
RSL1PVFU Standards
Buy American Act Compliant|CE Marked|CSA C22.2 No. 14|CSA Certified|CSA File No. 240278|GOST Certified|IEC 61810-1|RoHS Compliant|UL 508|UL Listed|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65Warnings.ca.govSKU #2200279Part Number #RSL1PVFUUNSPSC39122326UPC00785901834748
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

