Part Number # RUMC21F7
SKU # 2297656
RUMC21F7
Schneider Electric RUMC21F7 Relay
Part Number # RUMC21F7
SKU # 2297656
$14.10 / Each
Typical price:$14.54 / Each
Schneider Electric RUMC21F7 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RUMC21F7 |
| SKU #: | 2297656 |
| Coil Voltage: | 120 V AC |
| Contact Form: | 2CO 2 Form C SPDT |
| Contact Rating: | 10 A at 250 V AC/28 V DC |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Series: | RUM |
| Terminal Type: | Plug-In |
| Type: | Universal |
| Mounting type: | Socket |
| UNSPSC: | 39122325 |
| UPC: | 00785901166849 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$14.10 / Each
Typical price:$14.54 / Each
Quantity:
Schneider Electric RUMC21F7 Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RUMC21F7
Schneider Electric Relay, Universal, Series: RUM, 10 A, 2500 VA, 280 W Power, 60 Hz Frequency, 120 VAC Coil, 2CO-SPDT Contact Form, 10 A at 250 VAC/28 VDC Contact, Socket Mounting, Plug-In Terminal, IP40 Enclosure
Additional Description: SQD -RUMC21F7 (D) 2CO 10A Relay Cylind +LTB-LED 120VAC COIL TEST
Catalog Description: universal plug in relay, Harmony Electromechanical Relays, 10A, 2CO, lockable test but to n, 120V AC
RUMC21F7 Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- It is a flexible design for space-saving
- Plug in type allows for easy installation and maintenance
- Latest interface relay with single-step lockable testing button
- https://www.youtube.com/embed/W6W-90ovcos
RUMC21F7 Standards
BAA Compliant|UL 508|CSA C22.2 #14|EAC Certified|EN/IEC 61810-1|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Nickel compounds, which is known to the State of California to cause cancer and Di-isodecyl phthalate (DIDP), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65warnings.ca.gov|RoHS CompliantSKU #2297656Part Number #RUMC21F7UNSPSC39122325UPC00785901166849
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

