Part Number # RUMC22BD
SKU # 2316295
RUMC22BD
Schneider Electric RUMC22BD Plug-In Relay
Part Number # RUMC22BD
SKU # 2316295
$15.79 / Each
Typical price:$16.27 / Each
Schneider Electric RUMC22BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RUMC22BD |
| SKU #: | 2316295 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Base Type: | Octal |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Form: | 2 Form C DPDT |
| Contact Rating: | 5 A |
| Dimensions: | 1.37 in W x 1.39 in D |
| Series: | Zelio RUM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 131 deg F |
| Type: | Universal |
| Mounting type: | Socket |
| UNSPSC: | 39122325 |
| UPC: | 00785901310723 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$15.79 / Each
Typical price:$16.27 / Each
Quantity:
Schneider Electric RUMC22BD Plug-In Relay
Brand: Schneider Electric
Part Number: RUMC22BD
Schneider Electric Plug-In Relay, Universal, Series: Zelio RUM, 10 A, 280 W, 24 VDC Coil, DPDT, 2 Pole, IP40, -40 to 131 deg F, 1.37 in W x 1.39 in D
Additional Description: SQD -RUMC22BD 2CO 10A Relay Cylind +LTB+LED 24VDC COIL LED+TEST
Catalog Description: universal plug in relay, Harmony Electromechanical Relays, 10A, 2CO, with LED, lockable test but to n, 24V DC
RUMC22BD Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- It is a flexible design for space-saving
- Plug in type allows for easy installation and maintenance
- Latest interface relay with single-step lockable testing button
RUMC22BD Standards
CSA C22.2 No 14|RoHS Compliant|UL 508|EN/IEC 61810-1|REACH/EAC CertifiedSKU #2316295Part Number #RUMC22BDUNSPSC39122325UPC00785901310723
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

