Part Number # RXG13BD
SKU # 2326421
RXG13BD
Schneider Electric RXG13BD Zelio Interface Plug-In Relay
Part Number # RXG13BD
SKU # 2326421
$8.10 / Each
Typical price:$8.35 / Each
Schneider Electric RXG13BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RXG13BD |
| SKU #: | 2326421 |
| Amperage Rating: | 10 A |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Form: | 1CO 1 Form C SPDT |
| Contact Rating: | 10 A at 250 V AC/10 A at 30 V DC |
| Dimensions: | 13 mm W |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | IP40 |
| Number of Poles: | 1 |
| Series: | RXG Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 70 deg C |
| Terminal Type: | Screw |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | DIN Rail/Panel |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901956327 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$8.10 / Each
Typical price:$8.35 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Interface Plug-In Relay, Series: RXG Series, 10 A, 24 VDC Coil, 1CO 1 Form C SPDT Contact Form, 10 A at 250 V AC/10 A at 30 V DC Contact, 1 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C, 13 mm W Dimensions
RXG13BD Application
General purposeRXG13BD Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- Flexible design for space-saving
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
- https://www.youtube.com/embed/R9__kuMEA5U
RXG13BD Standards
20 gn in operation;100 gn not in operationSKU #2326421Part Number #RXG13BDUNSPSC39122326UPC00785901956327
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

