Part Number # RXG23BD
SKU # 2334808
RXG23BD
Schneider Electric RXG23BD Zelio Interface Plug-In Relay
Part Number # RXG23BD
SKU # 2334808
$9.78 / Each
Typical price:$10.08 / Each
Schneider Electric RXG23BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | RXG23BD |
| SKU #: | 2334808 |
| Amperage Rating: | 5 A |
| Coil Voltage: | 24 V DC |
| Contact Form: | 2CO 2 Form C DPDT |
| Contact Rating: | 10 A at 250 V AC/10 A at 30 V DC |
| Dimensions: | 13 mm W |
| Display Type: | LED |
| Enclosure Type: | IP40 |
| Number of Poles: | 2 |
| Series: | RXG Series |
| Temperature Rating (Degrees F): | -40 to 70 deg C |
| Terminal Type: | Screw |
| Country of origin: | US |
| Mounting type: | DIN Rail/Panel |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39122326 |
| UPC: | 00785901957065 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$9.78 / Each
Typical price:$10.08 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Interface Plug-In Relay, Series: RXG Series, 5 A, 24 VDC Coil, 2CO 2 Form C DPDT Contact Form, 10 A at 250 V AC/10 A at 30 V DC Contact, 2 Pole, DIN Rail/Panel Mounting, Screw Terminal, LED Display, IP40 Enclosure, -40 to 70 deg C, 13 mm W Dimensions
RXG23BD Application
General purposeRXG23BD Item Features
- Help to reduce the size of enclosures
- Provides economical solution for the implementation of many switching functions
- Flexible design for space-saving
- Workablity for hard-wired logic automated systems to complement the functions of industrial PLCs
- https://www.youtube.com/embed/R9__kuMEA5U
RXG23BD Standards
20 gn in operation;100 gn not in operationSKU #2334808Part Number #RXG23BDUNSPSC39122326UPC00785901957065
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

