Part Number # SQR51201WH
SKU # 2429366
SQR51201WH
Schneider Electric SQR51201WH Schneider Electric X Series Socket-outlet
Part Number # SQR51201WH
SKU # 2429366
$45.41 / Each
Schneider Electric SQR51201WH Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | SQR51201WH |
| SKU #: | 2429366 |
| Amperage Rating: | 20 A |
| Dimensions: | 4.06 in H x 1.65 in W X 1.61 in D |
| Frequency Rating: | 60 Hz |
| Number of Poles: | 2 |
| Series: | Square D X Series |
| Type: | Socket-outlet |
| Country of origin: | CN |
| Material: | Plastic strap, Metal fixing frame |
| Manufacturer Name: | Schneider Electric |
| UNSPSC: | 39121406 |
| UPC: | 00785901544920 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$45.41 / Each
Quantity:
- Schneider Electric SQR51201WH, Socket-outlet, X Series, 125 V, 20 A, 60 Hz Frequency, 2 Pole, Plastic strap, Metal fixing frame, White, 4.06 in H x 1.65 in W X 1.61 in D Dimensions
SQR51201WH Application
Power supplySQR51201WH Item Features
- Residential decorator outlet
- Self-testing GFCI outlet for kitchen and bathroom safety
- Child-safe design, with tamper-resistant shutters
- Wall plate required, sold separately
- Navigate safely in the dark with sensor-enabled LED outlets
SQR51201WH Standards
UL 498 UL 943 ICES-003|REACH Compliant|PROP65: This product can expose you to chemicals including: carbon black, which is known to the State of California to cause cancer, and Bisphenol A (BPA), which is known to the State of California to cause birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.P65 Warnings.ca.gov|CULus ListedSKU #2429366Part Number #SQR51201WHUNSPSC39121406UPC00785901544920
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

