Part Number # SSM1A312BD
SKU # 2339252
SSM1A312BD
Schneider Electric SSM1A312BD Zelio Solid State Relay
Part Number # SSM1A312BD
SKU # 2339252
$38.13 / Each
Typical price:$41.06 / Each
Schneider Electric SSM1A312BD Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | SSM1A312BD |
| SKU #: | 2339252 |
| Amperage Rating: | 12 A |
| Coil Voltage: | 4 to 32 V DC |
| Contact Form: | 1NO 1 Form A SPST |
| Dimensions: | 90.3 mm H x 18 mm W x 83.7 mm D |
| Series: | SSM |
| Temperature Rating (Degrees F): | -30 to 80 deg C |
| Type: | 1-Channel 1-Phase |
| UNSPSC: | 39122333 |
| UPC: | 00785901970873 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$38.13 / Each
Typical price:$41.06 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Square D Zelio Solid State Relay, 1-Channel 1-Phase, Series: SSM, 12 A, 0.33 hp at 240 VAC Power, 4 to 32 V DC Coil, 1NO 1 Form A SPST Contact Form, 1 Pole, DIN Rail Mounting, Screw Terminal, IP20 Enclosure, -30 to 80 deg C, 90.3 mm H x 18 mm W x 83.7 mm D Dimensions
SSM1A312BD Application
Packaging Machines, Heating Control, Injection Molding, HVAC, Textile Machines and Medical Equipment ApplicationsSSM1A312BD Item Features
- Silent and reliable due to the absence of moving contacts
- Unlimited electrical endurance - reduce your maintenance and downtime costs
- Visual indicator LED for a simpler troubleshooting and commissioning
- Clear schematic on the side of the socket, for easier wiring and maintenance
SSM1A312BD Standards
CE Certified|REACH Compliant|CSA Certified|UL Listed|IEC 61000|IEC 60950-1|IEC 62314|UL94 V0 Flammability Rating|Green Premium|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2339252Part Number #SSM1A312BDUNSPSC39122333UPC00785901970873
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

