Part Number # TM3AQ4
SKU # 2318849
TM3AQ4
Schneider Electric TM3AQ4 Modicon Analog Output Module
Part Number # TM3AQ4
SKU # 2318849
$334.11 / Each
Typical price:$364.96 / Each
Schneider Electric TM3AQ4 Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | TM3AQ4 |
| SKU #: | 2318849 |
| Amperage Rating: | 0 to 20/4 to 20 mA |
| Dimensions: | 70 mm L x 23.6 mm W x 90 mm H |
| Series: | TM3 |
| Signal Range: | 0 to 20/4 to 20 mA |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 55 deg C Horizontal/-10 to 35 deg C Vertical Installation |
| Number of outputs: | 4 |
| Resolution: | 12 bit |
| UNSPSC: | 32151705 |
| UPC: | 00785901334170 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$334.11 / Each
Typical price:$364.96 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Modicon Analog Output Module, Series: TM3, 4 Outputs, 0 to 20/4 to 20 mA Signal, 1 ms Conversion Rate, 12 bit Resolution, 24 V DC, 0 to 20/4 to 20 mA, Screw Terminal, -10 to 55 deg C Horizontal/-10 to 35 deg C Vertical Installation, 70 mm L x 23.6 mm W x 90 mm H Dimensions
TM3AQ4 Application
For Modicon TM3 M221, M241 and M251 controllerTM3AQ4 Item Features
- Modularity and easness of installation
- Intuitive machine programming with EcoStruxure Machine Expert
- Modicon TM3 system allows to Modicon M2xx plc flexible and customizable I/O extension
- TM3 Bus couplers allow Modicon plcs to distribute I/Os on EtherNet/IP, sercos or CANopen
TM3AQ4 Standards
RoHS Compliant|CE Certified|REACH Compliant|EN/IEC 61131-2|EN/IEC 61010-2-201|SVHC Certified|ECCN: EAR99|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2318849Part Number #TM3AQ4UNSPSC32151705UPC00785901334170
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

