Part Number # TM3DM24R
SKU # 2312092
TM3DM24R
Schneider Electric TM3DM24R Modicon Discrete I/O Module
Part Number # TM3DM24R
SKU # 2312092
$267.10 / Each
Typical price:$303.90 / Each
Schneider Electric TM3DM24R Key Features
| Brand: | Schneider Electric |
|---|---|
| Part Number # : | TM3DM24R |
| SKU #: | 2312092 |
| Amperage Rating: | 7/2000 mA |
| Dimensions: | 84.6 mm L x 27.3 mm W x 70 mm H |
| Series: | TM3 |
| Signal Range: | 7 mA |
| Temperature Rating (Degrees F): | -10 to 55 deg C Horizontal/-10 to 35 deg C Vertical Installation |
| Number of inputs: | 24 |
| Number of outputs: | 24 |
| UNSPSC: | 32151705 |
| UPC: | 00785901349099 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$267.10 / Each
Typical price:$303.90 / Each
Quantity:
- Schneider Electric Modicon Discrete I/O Module, Series: TM3, 24 Inputs, 24 Outputs, 7 mA Signal, 4 ms Conversion Rate, 24 V DC, 7/2000 mA, Screw Terminal, -10 to 55 deg C Horizontal/-10 to 35 deg C Vertical Installation, 84.6 mm L x 27.3 mm W x 70 mm H Dimensions
TM3DM24R Application
For Modicon TM3 M221, M241 and M251 controllerTM3DM24R Item Features
- Modularity and easness of installation
- Intuitive machine programming with EcoStruxure Machine Expert
- Modicon TM3 system allows to Modicon M2xx plc flexible and customizable I/O extension
- TM3 Bus couplers allow Modicon plcs to distribute I/Os on EtherNet/IP, sercos or CANopen
TM3DM24R Standards
RoHS Compliant|REACH Compliant|cULus Listed|C-Tick.1 Certified|EN/IEC 61131-2|EN/IEC 61010-2-201|CE Certified|SVHC Certified|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Lead and lead compounds, which is known to the State of California to cause cancer and birth defects or other reproductive harm. For more information go to www.p65warnings.ca.govSKU #2312092Part Number #TM3DM24RUNSPSC32151705UPC00785901349099
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

