Part Number # 8536SFG1V02S
SKU # 2242132
8536SFG1V02S
Square D 8536SFG1V02S Starter
Part Number # 8536SFG1V02S
SKU # 2242132
$4039.29 / Each
Typical price:$4350.00 / Each
Square D 8536SFG1V02S Key Features
| Brand: | Square D |
|---|---|
| Part Number # : | 8536SFG1V02S |
| SKU #: | 2242132 |
| Amperage Rating: | 135 A |
| Dimensions: | 11.26 in W x 9.02 in D x 25.16 in H |
| Motor Power: | 40 hp at 200 VAC/50 hp at 230 VAC/100 hp at 460/575 VAC |
| Operating Cycles: | 3 cpm |
| Series: | 8536 |
| Wattage: | 30 kW at 200 V AC, 37 kW at 230 V AC, 75 kW at 460/575 V AC |
| Material: | Sheet Steel |
| UNSPSC: | 39121521 |
| UPC: | 00785901832232 |
Buy Now Pay Later
Get 30 days to pay with Net 30 Terms. Apply Now.
$4039.29 / Each
Typical price:$4350.00 / Each
Quantity:
- Square D Starter, Type S, Series: 8536, 600 VAC, 135 A, 50/60 Hz, 30 kW at 200 V AC, 37 kW at 230 V AC, 75 kW at 460/575 V AC, 40 hp at 200 VAC/50 hp at 230 VAC/100 hp at 460/575 VAC Motor, 110/120 VAC Coil, 3 Pole, (3) Thermal Melting Alloy Reset, 3 ph, Screw Clamp, Non-Reversing, NEMA 1, Starting Modes: Magnetic, Sheet Steel, 3 cpm Operating Cycles, 0 to 40 deg C Operating, 11.26 in W x 9.02 in D x 25.16 in H
8536SFG1V02S Application
Constructions, Infrastructure, Industrial Markets, Commercial Office Buildings, Building Automation, Starting and Stopping Of AC Squirrel Cage Motors Applications8536SFG1V02S Includes
Separate Control Circuit8536SFG1V02S Item Features
- Flexiblewith four overload relays types
- Customizablewith hundreds of combinations
- Streamline installation, wiring, maintenance and field modifications
- Reliable build for long mechanical life and electrical endurance
- https://www.youtube.com/embed/MsloUt8sPL0
8536SFG1V02S Standards
CE Certified|IEC 947-4-1|CSA 60905 Class 3211-04|ECCN: EAR99|UL File No. E78351|Guide No. NLDX|PROP65: This product can expose you to chemicals including: Antimony oxide and Antimony trioxide, which is known to the State of California to cause cancer. For more information go to www.P65Warnings.ca.gov8536SFG1V02S Warranty
18 MonthsSKU #2242132Part Number #8536SFG1V02SUNSPSC39121521UPC00785901832232
Image provided may only be a representation of final product and may include optional equipment

